Nie od dziś wiadomo, że warto wynajmować apartamenty ze względów finansowych. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej wynajmować mieszkanie turystom. Tym bardziej dzisiaj, kiedy zapotrzebowanie na tego typu miejsca jest coraz większe. O wiele częściej podróżujący wybierają całe mieszkania, zamiast hotelu. Pozwala to na większą niezależność, mogą poczuć się trochę jak w domu, często także cena jest niższa. Wielkim plusem jest też łatwość rezerwacji. O czym należy pamiętać jeśli to my decydujemy się na wynajmowanie mieszkania turystom i co w szczególności trzeba zrobić?

Gdzie wystawić obiekt na najem krótkoterminowy?

Bezsprzecznie najpopularniejszą opcją jest założenie konta na stronie internetowej Airbnb. Innym sposobem będzie utworzenie firmowego konta na stronie Booking. Właśnie w tych dwóch miejscach podróżujący przeważnie rozpoczynają poszukiwania miejsc noclegowych. Oprócz tych najpopularniejszych opcji zostaje nam także wystawienie ogłoszenia na takich stronach jak olx, nocowanie, albo po prostu na facebookowych grupach.

Warto zwrócić uwagę na to, że większe miasta, takie jak Kraków, wymagają wpisania obiektu do specjalnej ewidencji. W Krakowie mowa o ewidencji Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia swojej nieruchomości działalność będzie uchodzić za nielegalną. Do listy zajrzeć może każdy zainteresowany. Wszystko to przez ogromną ilość skarg, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych apartamentów.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

Ostatnio biura księgowe w Krakowie spotykają się najczęściej z zapytaniem czy niezbędne jest zakładanie działalności gospodarczej, aby oferować najem krótkoterminowy. Sprawa jest skomplikowana, gdyż definicja mówi, że taki wynajem w Krakowie powinien być sklasyfikowany jako działalność profesjonalna, a w związku z tym trzeba działalność gospodarczą stworzyć. Zdarzały się jednak już przypadki, kiedy to osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, nie otwierały firmy i wzywane przez Urząd Skarbowy szły ze sprawą do sądu, gdzie zwyciężały. Każdy tego typu przypadek warto więc przeanalizować indywidualnie. Każde biuro księgowe w Krakowie na pewno sprawdzi czy trzeba działalność gospodarczą otwierać, czy nie jest to konieczne.

Podatek dochodowy od zysku z najmu krótkoterminowego

To co jednak jest oczywiste, to obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ponieważ najem krótkoterminowy przynosi nam korzyść majątkową, to daje nam dochód. Jeśli posiadamy działalność gospodarczą to najłatwiej będzie wybrać się na konsultację do biura księgowego w Krakowie. Nie ma tylko jednego sposobu na rozliczanie się z Urzędem Skarbowym. Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie zasad ogólnych. Wtedy od przychodów najlepiej jest odliczyć koszty – jest to najbardziej opłacalna opcja. Do wielkiego wora z kosztami można wliczyć rachunki za media, takie jak prąd i gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy i czynsz do spółdzielni. W takiej sytuacji rozliczamy sam dochód, a podatek jest wtedy w wysokości 17%.

Jak możecie łatwo zobaczyć – najem krótkoterminowy wiąże się z kilkoma formalnościami, o których nie należy zapominać. Pamiętajcie, że w przypadku wątpliwości warto skontaktować się z księgowymi w Krakowie, ponieważ tam dostaniecie wszelkie niezbędne informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej oraz o płaceniu podatków. Najem krótkoterminowy to nie jest to samo, co wynajem długoterminowy i zdecydowanie warto sprawdzić czy na pewno opłaca się bardziej. W takich sytuacja też warto wybrać się do księgowej w Krakowie.