Na czym polega praca biura rachunkowego?

Biuro księgowe jest firmą, która dba o takie usługi jak dla przykładu prowadzenie ksiąg rachunkowych, gromadzenie i trzymanie całej dokumentacji księgowej, tworzenie sprawozdań finansowych, wyliczanie wyniku finansowego a także wycena aktywów i pasywów czy też definiowanie ich rzeczywistej wartości.

Kto może prowadzić biuro rachunkowe?

W 2014 roku zawód księgowego został uwolniony, co oznacza, że nie trzeba kończyć specjalnych studiów lub szkoleń w ramach księgowości żeby prowadzić biuro księgowe. Jedyne wymagania, które trzeba spełnić żeby obsługiwać księgi rachunkowe to posiadanie bezwarunkowej zdolności do wykonywania we własnym imieniu czynności prawnych. Czyli biuro księgowe mogą prowadzić osoby, które nie są karane za przestępstwa finansowe i za przekręty skarbowe. Na dodatek księgowa koniecznie musi posiadać ubezpieczenie OC.

Jeśli księgowy przed 2014 rokiem otrzymał certyfikat księgowy czy też świadectwo kwalifikacyjne to w dalszym ciągu będzie mógł się nim posługiwać, należy jednak być świadomym, że żaden dyplom nie jest już dłużej wymagany żeby legalnie wykonywać tę pracę.

O czym należy pomyśleć otwierając biuro rachunkowe?

Co prawda żeby zarządzać biurem rachunkowym nie trzeba mieć wykształcenia finansowego czy też doświadczenia w rachunkowości, jednak niezbędne jest ciągłe zdobywanie wiedzy z prawa podatkowego i gospodarczego. Ustawy te niezmiernie szybko ulegają zmianie i aktualizacją a każda osoba pracująca w biurze rachunkowym ma za zadanie ciągle tę wiedzę zyskiwać.

Dodatkowo otwierając biuro księgowe musisz wiedzieć, że Klienci będą traktowali Cię jako doradcę. Do Twoich obowiązków więc oprócz prowadzenia dokumentacji księgowej może być sprawdzanie sytuacji finansowej firmy i dobieranie odpowiednich form refundowania lub szukanie rozwiązań problemów finansowych. Bez właściwej wiedzy możesz szybko stracić ich zaufanie a konsekwencją tego będzie utrata klientów.

Jak można zauważyć nie trzeba mieć doświadczenia w rachunkowości żeby założyć biuro księgowe ale opanowanie tak dużej wiedzy samemu może być bardzo trudnym zadaniem.

Źródło: Księgowa z Gdańska