Pojawienie malucha wprowadza bardzo duże zmiany w codzienności jego opiekunów. Jeszcze przed zjawienie się na świecie noworodka, pojawia się sporo obowiązków, których trzeba dopilnować żeby po urodzeniu i opuszczeniu szpitala, zarówno mama oraz noworodek mieli komfortowe warunki. Jak im to zapewnić?

Czego unikać?

Najważniejsze jest to, że w opinii badań badaczy, trzeba zatroszczyć się o fakt, żeby niemowlę podczas pierwszego roku życia spało w sypialni opiekunów. Stanowi to fragment, o którym dużo młodych rodziców nie pamięta. Najpoważniejszym niebezpieczeństwem w wypadku dzieci jest zdarzenie o nazwie SIDS – nieoczekiwana śmierć łóżeczkowa. Naukowcy pokazują, że można tego łatwo uniknąć oczywiście przez wniesienie dziecięcego łóżka do sypialni opiekunów. Szczególnie dlatego, iż do owego rodzaju śmierci pośród maluchów dochodzi zwłaszcza przez zadławienie. Najlepiej , aby łóżko niemowlaka stało w bliskiej odległości łóżka rodziców. Pamiętajmy również o tym, że w owych sytuacjach zagrożeniem jest również to, jeśli noworodek śpi z rodzicami, ponieważ, że istnieje możliwość, że będzie zgniecione przez rodziców podczas snu więc w przypadku tego sposobu należy być bardzo uważnym.

W czym powinien spać noworodek?

Jeśli teraz wiemy, że najkorzystniejszym sposobem dla naszego maleństwa stanowi spanie w tym samym miejscu z rodzicami przypatrzmy się drugiej, równie ważnej, rzeczy – w czym ma spać maluch. Młodzi opiekunowie bardzo często decydują się na trzy rozwiązania:

  • Łóżeczko – jest to element zarówno adekwatny w pierwszych dniach życia noworodka oraz w późniejszym okresie, więc jest zarówno funkcjonalny i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – szczególnie przez to, iż niezawodnie usypia dziecko i pomaga opiekunom w prostszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – identycznie tak, jak wyżej przedstawione metody jest ogromną wygodą szczególnie dla matki, która posiada większą sposobność kontrolowania malucha

Trzeba pamiętać, iż opiekunowie muszą szczegółowo dopasować takiego rodzaju rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę dostępny w swojej sypialni dostępny obszar. Pamiętajmy także, to aby dziecko spało bez zabawek.

Które materiały są najlepsze dla niemowlaka?

Podczas wyboru przyborów dla naszego dziecka, sprawdźmy to z jakiego materiału jest ono wyprodukowane. Dla najmłodszych członków rodziny najlepiej sprawdzi się drewno, zwłaszcza profesjonalne obrobione. Drewniane kołyski dla dzieci lub łóżeczka są jednocześnie dobrze wykonane jak i niegroźne dla dzieci. Co tym bardziej dla świeżo upieczonych rodziców jest dodaną wartością, gdyż profesjonalnie wykonane łóżeczko lub kołyska drewniana posłużą nam jeszcze przez wiele lat, np. w przypadku drugiego dziecka.