Ceremonia pogrzebowa ma bardzo długą tradycję –można powiedzieć, że tak długą jak sama ludzkość. Sposób zorganizowania ceremonii i chowania zmarłego różni się  w zależności od kultury i tradycji danego kraju. W naszym kraju trudno ujrzeć sobie pogrzeb członka rodziny bez licznych, pięknych wiązanek pogrzebowych. Prawia każda kwiaciarnia, szczególnie zlokalizowana w pobliżu cmentarza, oferuje wykonanie wiązanek pogrzebowych. Kwiaty podczas ostatniego pożegnania uosabiają delikatność ludzkiego życia i umożliwiają pożegnanie ze zmarłym. Wieńce pogrzebowe mogą stać się także wyjątkowym eksponowaniem podniosłej atmosfery w kościele. Niemal każda osoba przychodząca na pogrzeb przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, którym później ozdabiany jest grób. Jakie są rodzaje i techniki florystyki funeralnej? Czym różnią się wieńce pogrzebowe od kompozycji na grób? Gdzie zamowić wieńce pogrzebowe w Szczecinie?

Jak wybrać kwiaty na pogrzeb?

Na pewno nie każdy gatunek kwiatów będzie się nadawał do przyozdobienia grobu, szczególnie jesienią i zimą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pożegnać zmarłego jego ulubionymi kwiatami, jeśli odpowiednio dobrze go znaliśmy. Pomimo tego w naszym kręgu kulturowym jest pare gatunków kwiatów, kojarzonych głównie z pogrzebami. Są to rośliny najczęściej umieszczane w bukietach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Odznaczają się dużą wytrzymałością i wśród nich można wymienić: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, a także goździki. Rośliny te spotkać można w kilku wersjach kolorystycznych, przez co są chętnie stosowane przez florystów. Mimo wszystko najchętniej używane kolory na pogrzeb to białe, kremowe, czerwone czy fioletowe. Istotna jest w tym przypadku symbolika tych barw. Biały i kremowy symbolizują spokój, fioletowy z kolei kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można okazać miłość do nieboszczyka.

Florystyka funeralna – odmiany

Florystyka funeralna dzieli się na dwa główne rodzaje. Zalicza się do nich florystyka powiązana z pogrzebem, a także florystyka przeznaczona na groby. Twory florystyczne jakie należy tutaj wyróżnić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, oraz wiele innych. Wszystko zależy od upodobań osoby kupującej m.in. zasobność portfela, relacja jak ją wiązała z nieboszczykiem, czy osobiste upodobania Na pogrzeby najczęściej kupowane są wieńce i wiązanki pogrzebowe. Wieńce są dużą konstrukcją, stojącą pionowo, szczególnie chętnie kupowaną przez najbliższych czy delegacje z firmy. Wiązanka, jest prostszą kompozycją, którą można położyć na trumnie czy grobie i przynoszona jest przez dalszą rodzinę i kolegów. Osoby mniej powiązane ze zmarłym przynoszą najczęściej zwykłe bukiety, czy pojedyncze kwiaty. Oczywiście dobór właściwej kompozycji kwiatowej zależy od od możliwości finansowych zamawiającego, a także jej osobistych preferencji. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można zamówić w kwiaciarniach położonych przy cmentarzach. W dużych miastach jak Szczecin wybór jest bardzo różnorodny. 

Jakie są najpowszechniejsze techniki florystyczne?

Technik florystycznych jest niezwykle dużo. Trzeba pamiętać, że florystyka funeralna trochę różni się od reszty. Na pewno każda kwiaciarnia może mieć własne techniki florystyczne. Mimo to te najbardziej powszechne i potrzebne to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, czy nadziewanie. Technika wiązania dzieli się dodatkowo na wiązanie spiralne czy równoległe. Spiralne odróżnia się tym, że łodygi dodawane są po kolei, układana pod właściwym kątem. Wiąże się je w miejscu, gdzie łączą się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe to układanie kwiatów przy sobie, inaczej mówiąc równolegle. Żeby całość była stabilna wykorzystuje się kilka wiązań. Techniką, która bardzo często wykorzystywana jest we florystyce pogrzebowej jest drutowanie. Umożliwia ona ukształtowanie łodyg, a pomimo tego się nie łamią. Często stosowanym narzędziem we florystyce jest także pistolet na gorący klej, który pozwala uniknąć nawijania na druty.