Jeszcze jakiś czas temu wszyscy szyli, w każdym mieszkaniu była maszyna do szycia i prawdopodobnie każdy z nas nie raz oddawał babci albo mamie ubrania do przerobienia. Po kilku latach przyszedł czas, kiedy ubrania w sklepach były bardzo tanie i młodzi ludzie coraz mniej chętnie sięgali nawet po igłę i nić. Zaczęto pozbywać się dziurawych skarpetek i bluzek zamiast je zszyć. W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej mówi się o świadomym kupowaniu, o zwracaniu uwagi na składy ubrań i kiedy rękodzieło jest niezwykle modne, o wiele więcej osób chce się nauczyć szyć. Sposobów na naukę szycia jest sporo i zdecydowanie nie trzeba nabywać najdroższe materiały z hurtowni, żeby ją rozpocząć.

Co jest potrzebne na początku nauki szycia?

Żeby zacząć uczyć się szycia na maszynie, obowiązkowe jest posiadanie maszyny do szycia. Jeśli nie jesteście pewni, czy spodoba Wam się to zajęcie to nie ma po co nabywać najnowszej i drogiej maszyny. Na sam początek wystarczy pożyczona od babci stara maszyna albo kupiona za niewielkie pieniądze na portalach z używanymi przedmiotami. Nikt nie będzie wymagał też nowych tkanin. Zapewne trzymacie z tyłu szafy stare ubrania, których nie używacie – bardzo dobrze sprawdzą siębędą doskonałena pierwsze próby. To na czym nie warto oszczędzać to nici. Najgorsze co może być na początku nauki szycia, jest zrywająca się nić. Większość pasmanterii online ma w swojej ofercie dobrej jakości nici.

Nauka szycia online – czy jest to możliwe?

Jeżeli mieszkacie w większym mieście to możecie zorientować się, czy nie ma gdzieś niedaleko stacjonarnej nauki szycia. Znajdziecie także dużo szkoleń internetowych. Jeżeli jednak chcecie sprawdzić czy jest to zajęcie dla Was, to wystarczą Wam darmowe treści internetowe. Znajdziecie wiele filmików na youtubie dla początkujących. Ogromna ilość wskazówek jest również na blogach o szyciu. Nie przeceniajcie swoich możliwości. Niesamowicie szybko możecie dać za wygraną jeśli postanowicie szyć za ciężkie rzeczy. Najpierw bardzo dobrze opanujcie fundamentalne umiejętności, takie jak szycie prostego ściegu. Nie myślcie nawet o przyszywaniu dodatków krawieckich jak na przykład guziki i suwaki. Jeszcze przyjdzie na to odpowiedni moment. Zacznijcie od uszycia zwykłej ścierki i dekoracyjnej poszewki.

Jakie materiały są potrzebne na początek?

Jeśli właśnie rozpoczynacie to najlepszym pomysłem jest brać nieużywane ubrania z szafy. Jeżeli nie macie starych i niepotrzebnych koszulek albo poszewek na kołdrę to poproście rodziców o stare powłoki. Do ćwiczenia nie potrzebujecie ślicznej tkaniny. W momencie, w którym już będziecie pewni, że nie porzucicie szycia za tydzień i zdecydujecie się uszyć coś ambitniejszego to najlepiej jest wybrać się do sklepu z materiałami, spojrzeć na sklepy internetowe, które specjalizują się w sprzedaży materiałów. Szyjąc tylko dla siebie nie ma sensu zaopatrywać się w ogromne ilości metrów bieżących materiału w hurtowniach pasmanteryjnych. Najpierw zobaczcie również jaki materiał kupujecie. Nie każda bawełna będzie taka sama. W sklepach możecie znaleźć elastyczną dzianinę oraz mniej podatną na rozciąganie tkaninę. Warto sprawdzić czego potrzebujecie i taki materiał kupić.

Podsumowując – jeśli dopiero zaczynacie naukę szycia to nie musicie inwestować grubych pieniędzy na materiały i akcesoria do szycia. Jeżeli macie możliwość to pożyczcie od rodziny maszynę, na której sprawdzicie, czy szycie jest czymś dla Was. Na samym początku nie musicie mieć kilkunastu różnych ściegów, ale wystarczy podstawowy prosty. Ważne, żeby sprzęt działał. Nie musicie również kupować w hurtowni ogromnych ilości pięknych materiałów. Wystartujcie z tym, co posiadacie i dopiero później dokupujcie akcesoria, które będą Wam niezbędne. Szycie to niesamowicie pożyteczna zdolność i z pewnością rewelacyjne hobby, ale wiedzcie, że nie każdy musi to umieć i się tym zajmować.