Psycholodzy wspólnie stwierdzają, że dzieciństwo to fundamentalny czas w życiu człowieka. To właśnie wtedy formuje się dużo procesów zarówno fizycznych, ale po pierwsze psychicznych. Dlatego najważniejsza, szczególnie we wczesnym dzieciństwie, jest odpowiednia i troskliwa piecza nad dzieckiem.  

Przedszkole to kraina, która została stworzona dlatego, aby zajmować się dziećmi. Renoma tej instytucji rozszerza się zwłaszcza w kręgu rodziców, którzy chcą, żeby ich pociechy znajdowały się gdzieś, gdzie będą chronione. To, że rodzice martwią się o swoje dzieci jest bez wątpienia zrozumiała – podczas gdy oni pracują, chcą mieć pewność, że wtedy ich pociechy bawią się pod okiem starszych. wartość wychowania przedszkolnego rok w rok rośnie – w związku z tym oczekiwania w stosunku do placówek także.

Co jest ważne w budowaniu przyjaznego przedszkola? I w których miastach powinniśmy ich oczekiwać?

Najbardziej istotnym szczegółem budowania dobrych więzi z małym człowiekiem jest czas, który poświęca mu nauczyciel – na zrozumienie jego pragnień i preferencji. W tym zakresie wśród polskich przedszkoli największą przewagę mają placówki prywatne, które zatrudniają najbardziej kwalifikowanych wychowawców. 

Przyjazne przedszkole w Toruniu to miejsce, gdzie wszyscy czują się dobrze. Z tego względu konieczna jest duża częstotliwość konsultacji rodziców z nauczycielami tak, aby utworzyło się pomiędzy nimi wzajemne poczucie zaufania. Przedszkole, powinno się kojarzyć zedukacją, frajdą a także rewelacyjnie spędzonymi latami, to pomaga maluchom w szybkiej adaptacji do nowego otoczenia a także powoduje, że mały człowiek z chęcią i radością na buzi chodzi. kluczowa rzecz zarówno dla opiekunów jak i dla owego przedszkola. 

Na podstawie analiz satysfakcji matek i ojców na szczycie najbardziej docenianych placówek w segmencie przedszkoli prywatnych na ten moment są takie miasta jak: Kraków, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Poznań a także Łódź. W przypadku placówek niepublicznych – wyróżniają je przede wszystkim poziom opieki nad maluchami i masa gier i zabaw, które rozwijają podopiecznych. 

kluczowe oznaki przyjaznego przedszkola:

  • Kooperacja maluchów rodziców i pracowników przedszkola na najlepszym szczeblu – częste raportowanie rodzicom o poprawach, pochwały, ale dodatkowo wzajemne podpowiedzi
  • Posiadająca wysokie kwalifikacje kadra opiekunów a także bardzo dobrze zorganizowana kadra kierownicza
  • Istotnym fragmentem, do którego dużą wagę przywiązuje grono pedagogiczne, jest postęp wychowanków w każdej dziedzinie
  • najmłodsi pomnażają swoje upodobania i zdolności oraz mają podczas tego zagwarantowane kompleksowe oparcie a także wszechstronną kontrolę opiekunów
  • Każdy wychowanek jest ważny – jednostkowe podejście do podopiecznego, zaowocuje wykryciem jego predyspozycji
  • Przywiązywanie wagi do preferencji np. w temacie jadłospisu – w tym miejscu ponownie powiela się podpunkt o wzajemnej komunikacji między mamą i tatą i opiekunami