Wiele prywatnych osób, a nie tylko przedsiębiorstw korzysta z usług biura rachunkowego. Mimo wszystko nie każdy wie, że takie biuro to nie tylko usługi z zakresu księgowości, czy pomoc przy corocznych zeznaniach PIT. Niewątpliwie są biura, których oferta opiera się na rachunkowości, ale są także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nieoczywiste usługi, albo takie, które mało kto kojarzy w typowym biurem rachunkowym. Taka oferta najczęściej jest skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że indywidualna osoba nie może skorzystać z porad w zakresie zakładania firmy. Często biura rachunkowe oprócz specjalistów w zakresie szeroko rozumianych finansów zatrudniają również ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Najwięcej biur rachunkowych jest w większych miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam również można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi świadczą biura rachunkowe? Czym poza księgowością zajmują się biura księgowe? 

Najważniejsze usługi biura rachunkowego 

Niewątpliwie poszczególne oferty biur rachunkowych nieco różnią się pomiędzy sobą. Mimo wszystko można ogólnie uznać, że zajmują się one szeroko pojętymi finansami. Co to dokładnie oznacza? Ich oferta zazwyczaj jest skierowana do przedsiębiorców i jest to prowadzenie księgowości firm. Oprócz tego takie biura oferują usługi z w zakresie doradztwa podatkowego i finansowego, oraz sporządzają sprawozdania finansowe czy badają ryzyko finansowe. Nierzadko biura rachunkowe oferują  także obsługę kadrowo – płacową przedsiębiorstw, czyli dokładniej mówiąc:

  • przygotowywanie umów o pracę,
  • wyliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, a także składek,
  • sporządzanie regulaminów pracy,
  • stworzenie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Ze wsparcia biur rachunkowych mogą skorzystać także osoby fizyczne. Biura rachunkowe proponują sporządzanie corocznych zeznań PIT, z których wypełnieniem wiele osób ma kłopot. Można także skorzystać z doradztwa z dziedziny finansów, a także pomocy w dopasowaniu opłacalnych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Wirtualne biuro jako jedna z ofert biura rachunkowego

Oczywiście biura księgowe mogą rozszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej popularne jak np. wirtualne biuro. Jest to udogodnienie skierowane szczególnie do przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie powierzchni biurowej. Najistotniejszą funkcją takiego biura jest użyczenie adresu, gdzie może być zarejestrowana firma. Poza tym wirtualne biuro zajmuje się kompleksową obsługą korespondencji. Co to oznacza? Kiedy na adres firmy przysyłana jest fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a później wysyłana mailowo do przedsiębiorcy. Czasami przedsiębiorca potrzebuje miejsca na zorganizowanie spotkania biznesowego, lub konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie rozwiązanie jest bardzo polecane dla freelancerów, ale coraz częściej korzystają z tego kancelarie prawnicze, oraz agencje marketingowe.

Doradztwo jako jedna z usług biura rachunkowego 

Wiele biur rachunkowych proponuje nadprogramowe usługi w zakresie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. wsparciu przy tworzeniu biznesplanów – dobrze sporządzony biznesplan na pewno pomoże przy uruchamianiu działalności, zwłaszcza w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe zajmują się także sporządzaniem biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy pozwalające na kontrolowanie jej postępów;
  2. przygotowywanie wszelkiego rodzaju raportów – biura rachunkowe piszą raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie określonych schematów. Takie dokumenty wykonane w wersji pisemnej przydatne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • sporządzanie analiz ekonomicznych – jest to bardzo istotny wskaźnik sytuacji ekonomicznej całej firmy. Odpowiednio wykonana analiza jest istotnym czynnikiem ułatwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w firmie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności firmy, który ukierunkowany jest na zdobycie określonych celów przy użyciu możliwości przedsiębiorstwa. Eksperci w biurach rachunkowych są w stanie ocenić, czy wybrana strategia firmy uwzględnia wszystkie zmienne, które mogą wpłynąć na zdobycie wyznaczonego wcześniej celu.

Z całą pewnością zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być jeszcze szerszy, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Ważne, żeby wybrane usługi wykonywane były na wysokim poziomie a osoby, zajmujące się tym dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe zazwyczaj proponują pomoc przy uruchomieniu firmy i przeprowadzą przez wszystkie niezbędne formalności od początku do końca. Po założeniu przedsiębiorstwa można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.