Do Polski przybyło już 1,758 miliona osób pochodzących z Ukrainy. Czy Polski rynek pracy jest gotowy? Według najnowszych informacji rynek pracy w naszym kraju jest w stanie dać pracę 700 tysiącom pracowników pochodzenia ukraińskiego. Pracodawca musi jednak pamiętać że pracownicy muszą posiadać zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Ukraińcom potrzebne jest duże wsparcie

Kraje Unii Europejskiej gotowe są pomóc uciekającym z Ukrainy. Teraz przejścia graniczne działają normalnie. Jednakże ekspert apeluje aby uprościć formalności dla uciekających Ukraińców. Warto także wspomnieć iż w województwach lubelskim i podkarpackim będą tworzone ośrodki dla Ukraińców. W takim ośrodku będą mogli dostać informacje na tematy związane z kwestiami prawnymi i logistyczne, w jakie miejsce mogą się udać, celem dopełnienia formalności i formalizacji swojego pobytu w Polsce.

Uciekający z Ukrainy dostaną w naszym kraju pracę

Przypomnijmy sobie gdy po sfałszowanych wyborach na Białorusi Polska udzieliła pomocy ok. 20 tys. uchodźcom z Białorusi. Część z nich dostali wizy humanitarne, inni ubiegali się o ochronę międzynarodową, inni z kolei wjechali do Polski na podstawie międzynarodowego programu Poland Business Harbour. Właśnie o taką pomoc zwrócą się uchodźcy z Ukrainy. Nie da się także ukryć że nasz kraj będzie dla nich pierwszym wyborem. Nasz kraj z tego powodu musi szczególnie zadbać o dobrą strategię, która pozwoli nam bezpiecznie przyjąć szukających schronienia. Narazie po Polski przyjechało 1,7 miliona uchodźców, niemniej łącznie może być ich trzy miliony.

Te prace są oblegane przez Ukraińców – sprawdź

Od wielu lat Ukraińcy przyjeżdżają do naszego kraju aby podjąć się pracy.

Niemniej najczęściej są oni zatrudniani w przedsiębiorstwach budowlanych a także produkcyjnych. Obserwujemy jednak iż częściej osoby ze wschodu znajdują pracę też w pozostałych branżach, takich jak gastronomia, hotelarstwo, usługi lub handel. Dodatkowo wzrasta również liczba wysoko wykwalifikowanych specjalistów pochodzących z Ukrainy. 

Jak są postrzegani Ukraińcy w pracy w Polsce?

Niestety nadal praca Ukraińców może wiązać się z negatywnymi stereotypami. Ich źródłem są na przykład naleciałości historyczne. Niemniej jednak błędny stereotyp. Miejmy również w pamięci, że pracownicy z Ukrainy najczęściej podejmują się zawodów deficytowych, czyli takie, w których jest zapotrzebowanie na pracowników. Pozytywnie wpływa to na stan polskiego rynku pracy. Nie da się też ukryć iż pracownicy ukraińscy wspierają wiele polskich branż. Dzięki nim nasi przedsiębiorcy łatają luki w zatrudnieniu. W związku z tym polscy pracownicy nie powinni bać się że osoba z Ukrainy ukradnie mu stanowisko.