Co roku na początku jesieni rodzice dzieci chodzących do szkoły muszą zmierzyć się z dużym wydatkiem- zakupem podręczników szkolnych. Część osób decyduje się na podręczniki zupełnie nowe z księgarń, a część kupuje używane od starszych uczniów. Warto dbać o ich odpowiedni wygląd chociażby ze względów czysto ekonomicznych- takie podręczniki można sprzedać. Niezależnie od miejsca, gdzie książki zostaną zakupione, trzeba nauczyć dzieci aby o nie dbały. Często w czerwcu podręczniki są w bardzo złym stanie- pogniecione okładki, podarte kartki, wyrwane strony, plamy po herbacie. Z tego powodu takie podręczniki nadają się tylko do śmieci i nie ma możliwości ich sprzedaży. Ten problem dotyka nie tylko książek. Problemem są także zeszyty. Ale czy po zaliczeniu materiału warto trzymać stare zeszyty? Z pewnością tak! Szczególnie że, na zakończenie szkoły podstawowej, czy liceum są egzaminy, do których warto przygotowywać się ze starych notatek. Aby tak było, warto o nie właściwie zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na książki i zeszyty

Przechowywanie książek i zeszytów

Szacunek do książek powinien być zaszczepiony już od najmłodszych lat. Warto zadbać, aby dzieci już od małego potrafiły odpowiednio obchodzić się z książkami. Pozwoli to w późniejszym czasie zadbać o podręczniki szkolne, z których często się korzysta i szybciej się zużywają niż książka, którą czyta się jednokrotnie i potem odkłada na półkę. Odpowiednią dbałość czy to o książki, czy o podręczniki należy rozpocząć już w momencie przechowywania. Na pewno książki nie lubią wilgoci. Z tego powodu kuchnia, czy łazienka są nieodpowiednimi miejscami do przechowywania tego typu rzeczy. Oczywiście trzeba także koniecznie unikać zalania. Nie tylko może to zniszczyć tekst, ponadto takie strony mocno się marszczą. Po skorzystaniu z książki, najlepiej odłożyć ją na miejsce i ustawić w pionie, zapobiegnie to gnieceniu i przedarciu okładki. 

Jak nosić książki i zeszyty do szkoły?

Z pewnością dużo uszkodzeń powstaje w czasie noszenia książek. Często w plecaku szkolnym bardzo się niszczą, ponieważ uczniowie wkładają je tam niedbale. Poza tym takie podręczniki, czy zeszyty mają często kontakt z drugim śniadaniem, co zdecydowanie im nie służy. Zdarza się, że w czasie wyjmowania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy strony wsunie się jakiś przedmiot, który może poniszczyć kartki. Warto podręczniki i zeszyty nosić w plecaku w oddzielnej komorze niż śniadanie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Dodatkowe zabezpieczenie zeszytów i książek

Oczywiście podstawą na co dzień w dbaniu o książki szkolne i zeszyty jest odpowiednie ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie znaczy to jednak, że nie warto dodatkowo o nie zadbać. Podręczniki, zwłaszcza te, które dzieci każdego dnia noszą do szkoły można dodatkowo zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczoną okładką. Okładki na książki zabezpieczą je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli zechcemy zainwestować w foliowe obwoluty na podręczniki, zapobiegnie to negatywnemu działaniu wilgoci na delikatne kartki.  W sklepach papierniczych jest szeroki asortyment okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Warto zdecydować się także na pewien wzór okładek i zakupić od razu pełen zestaw. Oczywiście obwoluty trzeba odpowiednio dobrać do rozmiaru książki. Nie wszystkie książki są klasycznych wymiarów, czasami trzeba iść do sklepu z kompletem książek, aby sprzedawca mógł dobrać właściwe. Na rynku dostępne są także obwoluty samoprzylepne. Jest to permanentny sposób nazabezpieczenie książek. Takiej okładki nie da się już zdjąć bez zniszczenia podręcznika. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na ten rodzaj zabezpieczenia, są one bardzo polecane zwłaszcza dla podręczników z miękką okładką, i tych z nietypowymi wymiarami. Można zakupić taką obwolutę i własnoręcznie obkleić książki, nie ma potrzeby specjalnie udawać się do sklepu aby dobrać odpowiedni rozmiar. Jeżeli chodzi o zeszyty, zwłaszcza te, w których znajdują się istotne notatki, także warto je zabezpieczyć. Często obwoluty na zeszyty są typowych rozmiarów, i wystarczy poinformować sprzedawcę jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie książki dzieci przynoszą do szkoły. Te, które zazwyczaj trzymane są w domu nie ma potrzeby obkładać. Wystarczy jedynie staranne ich przechowywanie na półce w domu.

Czy w książkach można notować?

Zdarza się, że podczas zajęć trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeśli po skończeniu roku szkolnego planujemy sprzedaż takiej książki, nie warto to robić długopisem czy zakreślaczem. Dobrze jest do tego wykorzystać ołówek, który później można łatwo wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to zeszytów ćwiczeń. Tego typu książki są często jednorazowe. Nawet jeżeli uczeń robi zadania miękkim ołówkiem, zazwyczaj na papierze pozostaje ślad, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o podręczniki czy lektury szkolne, można dbać o pisanie w nich jedynie ołówkiem, który później można łatwo wymazać. Zadbany podręcznik ma znacznie większą wartość, niż jego zniszczony odpowiednik, dlatego chociaż ze względów ekonomicznych warto dbać o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet najdokładniejsze zabezpieczenia oraz obwoluty nie dadzą rady, jeśli dziecko nie będzie nauczone dbałości o książki i zeszyty.