Wielu młodych ludzi pragnie podjąć pracę przed osiągnięciem pełnoletności. Od jakiego wieku jest to możliwe zgodnie z polskim prawem? Jakiej pracy szukać i gdzie? Zatrudnienie młodocianych dla przedsiębiorców jest opłacalne, gdyż związane jest z pewnymi oszczędnościami, aczkolwiek należy pamiętać o spełnieniu kilku zasad. Obecnie możliwości są znacznie większe, a to dzięki znacznemu postępowi technologii, a ściślej mówiąc internetu. Osoba poniżej 18 roku życia ma więc możliwość poszukiwania pracy online, która umożliwi zgrać szkołę z zarabianiem pieniędzy, i pozwoli oszczędzić czas na dojazdach. Przede wszystkim dlatego praca zdalna dla niepełnoletnich zyskuje coraz większą popularność. 

Tekst został napisany na podstawie informacji ze strony https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Zatrudnienie dla małoletnich- podstawowe wymogi

Na początek należy postawić pytanie kim właściwie jest osoba młodociana? Zgodnie z polskim prawem jest to osoba, która ukończyła 15 lat ale nie przekroczyła 18. Według prawa odstępstwo od normy stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która wkroczyła w związek małżeński za zgodą rodziców. Taka sytuacja sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Nie można zapomnieć, że aby przedsiębiorca miał możliwość zatrudnienia osoby pomiędzy 16 a 18 rokiem życia musi być spełnione kilka wymogów. Przede wszystkim nieletni musi ukończyć szkołę podstawową, oraz przedstawić od lekarza, że taka praca nie nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia. Zazwyczaj zatrudnienie takiej osoby ma miejsce w przypadku przysposobienia zawodowego. W sytuacji kiedy brak jest odpowiednich umiejętności, zatrudnić można tylko do pracy lekkiej. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia ten warunek. 

Praca dla osób młodszych niż 16 lat

Powyższe zasady dotyczą nieletnich od 16 lat, a czy jest możliwe zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie nieletniego do 16 roku życia jest możliwe tylko dla wybranych podmiotów gospodarczych. Warunki te są uregulowane przepisy prawa cywilnego. Osoba młodociana ma możliwość podjęcia pracy w podmiotach zajmujących się działalnością:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takim przypadku pracodawca powinien zgłosić się do inspektora pracy aby uzyskać odpowiednie zezwolenie, oraz musi otrzymać od rodziców pisemną zgodę. Warto wspomnieć, że inspektor nie da zgody, jeśli obowiązki są zbyt ciężkie i mogą przyczynić się do szkody na zdrowiu, a także kiedy takie zatrudnienie utrudnia wypełnienie obowiązku szkolnego. Obowiązki, które mogą mieć szkodliwy wpływ na stan zdrowia młodocianego to np.: zatrudnienie przy uboju zwierząt, praca wymuszającą jednakową pozycję, praca polegająca na noszeniu dużych ciężarów oraz taka, gdzie istnieje spore ryzyko powstania wypadku. Oczywiście taki zatrudniony nie może również podjąć pracę nadliczbowych, oraz w nocy.

W jakich miejscach niepełnoletni powinien szukać zatrudnienia?

Istnieje wiele ciekawych propozycji pracy dla małoletniego. Warto pamiętać, żeby była to praca łatwa nie sprawiająca zagrożenia dla zdrowia. Nieletni może pracować m.in.:

 • zbierając owoce i warzywa- jest to praca tylko okresowa, ale z chęcią podejmowana przez nieletnich. W miesiącach letnich zapotrzebowanie na siłę roboczą wzrasta, a zatrudnienie osoby niepełnoletniej może być bardzo dobrym pomysłem.
 • W restauracji- tutaj można podjąć zatrudnienie jako kelner, albo jako pomoc kucharza
 • Roznoszenie broszur reklamowych- jest to jedna z popularniejszych prac dla niepełnoletnich, nie wymaga specjalnych kwalifikacji.
 • Pomoc przy zajmowaniu się zwierzętami domowymi- wyprowadzanie psów na spacer, karmienie kotów.
Oczywiście jest znacznie więcej pomysłów zatrudnienia dla małoletnich. To jedynie niektóre pomysły z najpopularniejszych prac. Można także spróbować znaleźć pracę w dziedzinie, w której osoby nieletnie czują się pewnie. Takim przykładem jest wykonywanie makijażu szczególnie przez nastolatki, lub fotografia. Wielu nastolatków spędza czas grając w gry komputerowe, dlatego dla nich pracą marzeń może być testowanie gier. Co więcej nie należy zapominać o możliwości pracy na odległość dla nastolatków, jest to opcja warta przemyślenia, gdyż zazwyczaj można wykonywać ją w odpowiednim dla siebie momencie. 

Propozycje pracy zdalnej dla 16 latka

Praca na odległość przez wzgląd na wygodę jest coraz bardziej powszechna, również wśród młodzieży. Pozwala połączyć lekcje z pracą zarobkową, a dodatkowo pozwala oszczędzić czas na dojazdach. Dzięki udogodnieniom jakie daje internet, nieletni mają obecnie większe możliwości. Oto kilka propozycji pracy zdalnej, jakiej może podjąć się młodzież:

 • Uzupełnianie ankiet- najpopularniejsza forma dodatkowego zarobku w online. Poza tym nie ma potrzeby podpisywania jakichkolwiek umów, wystarczy założyć konto na właściwym portalu. Zarobki nie są co prawda najwyższe, ale na skromne kieszonkowe z pewnością wystarczy. Jest to dobra praca zdalna od 16 lat, ale niektóre strony pozwalają rejestrację już od 13 roku życia.
 • Pisanie-copywriting- ta praca wymaga znajomości chociażby zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależne są od liczby tekstów, oraz umiejętności copywritera, dlatego jest to doskonała praca zdalna dla 16 latka.
 • Prowadzenie bloga- to jest również praca bardziej wymagająca, dobrze by było gdyby nastolatek prowadził bloga na temat powiązany z jego pasją. Wtedy z na pewno ilość czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnio coraz więcej ludzi, a szczególnie młodzieży próbuje swoich umiejętności w mediach społecznościowych. Zamieszczają zdjęcia czy filmy przyciągające widzów. Na pewno im popularniejsze konto, tym większe zarobki, które w tej sytuacji mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca zdalna dzięki swym korzyściom jest bardzo polecana dla ludzi młodych. Z pewnością jest to praca niewymagająca, która nie zagraża zdrowiu młodych ludzi, oraz umożliwia jednoczesną naukę w szkole.