Z pewnością wszyscy adwokaci w Kłodzku mieli styczność z Naczelną Radą Adwokacką. Organizacja ta mieści się w Warszawie i jej zadaniem jest, najprościej mówiąc, opieka nad zawodem adwokata. Co jednak przede wszystkim wykonuje Naczelna Rada Adwokacka i kogo w niej spotkamy?

Kogo spotkamy w Naczelnej Radzie Adwokackiej?

Głównym dowodzącym Naczelną Radą Adwokacką jest oczywiście Prezes NRA. Pierwszym w historii prezesem był Cezary Ponikowski, który prowadził NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 oraz 1928-1929. {Oprócz prezesaPoza prezesem w skład Naczelnej Rady Adwokackiej wchodzą również adwokaci i dziekani okręgowych rad adwokackich. Warto tutaj wspomnieć, że nigdy nie są to randomowi/przypadkowi adwokaci. Za ich wybór odpowiada Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może być ich więcej niż ośmiu z jednej izby. Aktualnym prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w zeszłym roku.

Jakie obowiązki ma Naczelna Rada Adwokacka?

Jednym z najważniejszych działań NRA jest bycie przedstawicielem adwokatury. Poza tym zajmuje się ona również tworzeniem zasad wykonywania zawodu i monitorowaniem działalności okręgowych rad adwokackich. To bezsprzecznie nie są wszystkie obowiązki Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy adwokat w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się nadzór nad kształceniem aplikantów. W liście kompetencji pojawiają się też równie ważne rozpoznawanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich a także omawianie wniosków i postulatów w zakresie tworzenia i stosowania prawa. Z trochę mniej ważnych obowiązków można tutaj wymienić np. tworzenie regulaminów, dotyczących wzorów pieczęci organów adwokatury czy też tego jak opłacać wizytatorów. Bez dwóch zdań zadań adwokatów, którzy są w składzie Naczelnej Rady Adwokackiej jest o wiele więcej. Właśnie z tego powodu w jej skład wchodzi aż tyle osób.

Ulepszanie pracy adwokatom

Ponieważ NRA sprawuje pieczę nad wszystkimi adwokatami, próbuje też sprawić, że ich praca będzie szybsza i bardziej komfortowa. Właśnie z tego powodu prezes NRA zaczął planować przejście na cyfrową komunikację z samorządem i wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory wszystko odbywało się w większości analogowo, co niesamowicie spowalnia cały proces. Takie zmiany jednak oznaczają duże zapotrzebowanie na środki pieniężne, a te NRA chce uzyskać od adwokatów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie się to wiązało ze zwiększeniem składki, którą co miesiąc muszą opłacać prawnicy. Pojawi się jednak w zamian za to bardzo pozytywna zmiana, jaką jest przejście na cyfrową kancelarię. W XXI wieku, gdy niemal wszystko można załatwić przez internet, taka rewolucja powinna zajść już jakiś czas temu.