Z pewnością każdy zetknął się choć raz z kryptowalutami, jednak nie każdy wie czym one właściwie są? Najprościej można zdefiniować, że jest to waluta wirtualna, która nie posiada swojej fizycznej formy. W chwili obecnej w obrocie na rynku jest wiele kryptowalut, ale najpowszechniejszą z nich jest ta, która została wynaleziona w 2009 roku, czyli Bitcoin. Kryptowaluty przynależą do zdecentralizowanego systemu księgowego opierającego się na kryptografii. Większość krajów na świecie uznaje je za legalny środek płatniczy. Oczywiście, aby dokonać transakcji kryptowalutą dany sprzedawca musi uznawać ten środek płatniczy. Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest dostępny publicznie, jedynie osoby biorące w niej udział mają do niej całkowity wgląd dzięki używaniu właściwych kluczy szyfrujących. Wchwili obecnej powstałe kryptowaluty działają mniej więcej w ten sam sposób- posiłkują się łańcuchem bloków a fachowo mówiąc na blockchainie. Gdzie kupować wirtualną walutę? Jak wygląda się handel kryptowalutami?

Decentralizacja kryptowalut- na czym polega?

Czym właściwie jest decentralizacja kryptowalut, i na czym ona polega? W skrócie chodzi o to, że wirtualne pieniądze nie są zależne od żadnego organu, czy organizacji. Opierają się na systemie blockhain, przez co nikt nie może decydować o ich emisji, ani w ogóle wpływać na ich wartość. Jest to cecha, która przeciwdziała jakimkolwiek manipulacjom kursem. Żadne państwo nie może wpłynąć na ich kurs. W sytuacji tradycyjnych walut wszelkie transakcje wykonywane są z pomocą podmiotu z zewnątrz czyli banku. Bez niego nie żadnego przelewu. Jest to niewątpliwie wada, gdyż w przypadku awarii w danym banku posiadacze kont nie będą mieli możliwości dokonywania przelewów. Przy walutach wirtualnych nie ma tego problemu, ponieważ dokonywane transakcje są sprawdzane przez wielu współuczestników w tym samym czasie. W sytuacji kiedy któryś zrezygnuje, na jego miejsce od razuwchodzi następny, co daje pewność niezawodności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne wady. Na pewno jest znacznie dłuższy czas transakcji, gdyż często zdolności obliczeniowe użytkowników są za słabe. O kryptowalutach na pewno nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, gdyż obsługa takich transakcji pochłania ogromne pokłady energii elektrycznej. 

Gdzie można kupić kryptowaluty?

Większość transakcji kupna i sprzedaży wirtualnych walut odbywa się na kryptogiełdach. Jest to lokalizacja oferująca wyjątkowo niskie kwoty transakcji, a także komfort. W tej sytuacji jedynym kosztem jest procent od transakcji, ponieważ giełdy walut wirtualnych nie pobierają opłat za założenie konta. Obecnie powstało wiele giełd wirtualnej waluty oferujących różne kryptowaluty, odróżniają się również pomiędzy sobą poziomem zapewnianego bezpieczeństwa. Przed zawarciem transakcji należy zapoznać się z rankingiem giełd kryptowalut, aby móc wybrać najlepszą. Nie można zapomnieć, że kryptogiełda nie jest jedyną opcją. Istnieje również możliwość zakupu kryptowalut:
  • w kantorze z wirtualną walutą,
  • od innego właściciela kryptowalut,
  • w bitomacie.
Nie ma wątpliwości, że nie wszystkie kryptowaluty będą dostępne w wyżej wymienionych miejscach, zdecydowanie najbardziej urozmaicony wybór będzie na kryptogiełdach. 

Gdzie trzyma się kryptowaluty

Kiedy już zostaniemy właścicielami kryptowaluty przez np. kupno na giełdzie pozostaje pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel posiada dwa szyfry- prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można udostępnić innym uczestnikom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Klucz prywatny jak sama nazwa wskazuje jest wyłącznie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. Z jego pomocą można rozporządzać dostępnymi środkami. Oczywiście nie wolno dopuścić do przejęcia klucza przez osoby trzecie. Doprowadzi to do przejęcia kontroli nad naszym portfelem przez osoby niepowołane. W przypadku kryptowalut nie ma możliwości oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka posiada unikalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W przypadku jakiejkolwiek niezgodności pomiędzy rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest od razu usuwana przez system. 

Jak płaci się kryptowalutą

Jak wyglądają transakcje z użyciem wirtualnych walut? To nic innego jak ich przelewanie między portfelami, a następnie kontrola wszystkich transakcji przez użytkowników danej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć dany sklep musi na pewno udostępnić opcję płacenia w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można również handlować na giełdach. W przypadku portfeli kryptowalutowych wyjątkowo ważną kwestią jest troska o bezpieczeństwo swojego portfela. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do utraty osobistego szyfru, gdyż nie ma opcji jego odzyskania. W sytuacji kiedy już stracimy klucz użytkownik straci bezpowrotnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Warto wspomnieć, że obecnie najpowszechniejszą kryptowalutą jest bitcoin. To dzięki niemu ten sposób płatności staje się coraz bardziej znany i coraz więcej sklepów udostępnia opcję płacenia kryptowalutami. W tym momencie w obrocie jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym bez wątpienia powinno się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i zasadami dokonywania transakcji.