Prawie wszystkie polskie banki oferują teraz utworzenie karty kredytowej. Najczęściej istnieje jakaś opłata za wyrobienie jej i zerowe oprocentowanie pod warunkiem spłacania jej na czas. Dzięki temu tego typu metoda płatności jest coraz częściej spotykana. Czym różni się karta kredytowa od karty płatniczej? Czy warto ją założyć i na co spojrzeć decydując się na nią?

Co to jest karta kredytowa i czym się charakteryzuje?

Główną różnicą pomiędzy kartami kredytowymi, a debetowymi jest to kiedy i jak są wydawane. Aby założyć kartę płatniczą konieczne jest bycie właścicielem konta w banku i to do niego dopisywane są karty. W przypadku karty kredytowej sposób wydawania wygląda trochę inaczej. Nie ma konieczności posiadania konta, aby założyć kartę kredytową. W związku z tym, że nie jest ona dopisana do konta, to nie jest ważne ile mamy fizycznie środków. Decydując się na kartę kredytową bank daje nam pewien limit, który na tej karcie jest udostępniony i tylko tyle pieniędzy mamy możliwość wypłacić. Po wyznaczonym przez bank czasie musimy spłacić to, co wydaliśmy z karty – w zależności od banku jest to miesiąc, czasem nawet dwa miesiące. Jeżeli nie spóźnimy się ze spłatą to nie trzeba zapłacić wcale odsetek.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na kartę kredytową?

Koncepcja karty kredytowej jest bardzo fajna i wiele osób wyrabia ją, bo jest to wygodne lub kiedy mają potrzebę. Sposób działania jest bardzo łatwy – płacisz pieniędzmi banku, nie swoimi, i spłacasz ten kredyt po jakimś czasie. Często jest to do 2 miesięcy na spłacenie karty. Czyli już dziś masz możliwość kupić rzecz, której potrzebujesz, a zapłacisz za to za 60 dni. Żeby jednak bankowi opłacało się udzielanie kart kredytowych to często daje klientowi zadania do zrobienia – inaczej bank może pobrać opłaty. Tak sytuacja wygląda dla przykładu przy opłacie za posiadanie karty. Jeśli zdecydujesz się na nią, a potem nie będziesz z niej korzystał, to będzie pobrana opłata miesięczna. Czasem jest to kilka, innym razem kilkanaście złotych. Następną pułapką są wypłaty z bankomatów, lub tworzenie przelewów między kontami. Takie usługi często są odpłatne i to niemało – bank zazwyczaj bierze od Ciebie pewien procent wypłaconej kwoty i jeszcze może obciążyć Cię odsetkami. 

Jakie informacje znajdują się w rankingu kart kredytowych?

Przeważnie w rankingach kart kredytowych zobaczymy warunki aby ją dostać. Jeżeli bank tylko podał tego typu dane to będzie tam zapisane ile musimy zarabiać, żeby móc się o kartę kredytową ubiegać, możemy znaleźć tam też dane o minimalnym wieku potencjalnego klienta.

Dodatkowo w rankingu kart kredytowych widoczne są zawsze opłaty oraz prowizje jakie pobiera bank. Znajdziemy tam dane o opłacie za kartę na start oraz czy jest dodatkowa opłata miesięczna albo roczna. Jakie jest oprocentowanie jeśli nie opłacimy karty punktualnie i ile trzeba zapłacić za ewentualne wypłaty z bankomatów. Kolejną niezmiernie istotną informacją, jaka jest w rankingu kart kredytowych, to jaki mamy czas na bezodsetkową spłatę zadłużenia.

Poza tym w rankingu kart kredytowych często znaleźć możemy wiadomości o przeróżnych bonusach, jakie bank gwarantuje, lub o możliwych limitach. 

Reasumując – biorąc kartę kredytową warto być pewnym tego i nie decydować się na to jedynie przez bonusy w banku. Niezmiernie prosto jest od razu wypłacić pieniądze z karty, co może o wiele bardziej zaszkodzić. Należy więc bardzo szczegółowo przeanalizować swoją sytuację i ofertę, jaką dostajemy a szczególnie zwrócić uwagę na:

  • opłaty za kartę – czy są zawsze, czy można ich uniknąć oraz jakie są warunki aby dodatkowych kosztów nie było,
  • czas na zapłatę za kartę – jak długi jest i od kiedy go liczyć, czy jest to od 1, czy od wybranego przez nas dnia miesiąca,
  • wypłaty z bankomatów oraz wykonywanie przelewów – czy jest dodatkowo płatne i jak dużo, oraz czy do tych wypłaconych kwot od razu doliczane są odsetki,
  • jaki limit oferuje nam bank – zawsze powinno się przeanalizować czy damy radę spłacić tę kwotę jeżeli będzie taka potrzeba. Jeżeli nie to koniecznie zaaplikujcie o niższy limit.