Jakimi metodami można uczyć języka angielskiego przedszkolaki?

Istnieje wiele sposobów nauki i zupełnie inne będą zastosowane w szkołach językowych dla dorosłych i młodzieży, a inne dla przedszkolaków. Dla przedszkolaków bardzo często używane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • metoda reagowania całym ciałem,
  • nauka metodą komunikacyjną,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Na przykład metoda sensoryczna polega na przeprowadzaniu gier oraz zabaw po angielsku, co za tym idzie jest idealna tak samo dla mniejszych, jak i trochę większych dzieci. Nauka za pomocą metody reagowania całym ciałem również jest popularna w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ oparta jest na reakcji motorycznej malucha. Metodę komunikacyjną przeważnie zobaczymy przy średnio zaawansowanych uczniach i zakłada ona, że od samego początku dzieci posługują się językiem obcym.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na naukę języka w przedszkolach angielskich jest immersja. Jest ona tak często wykorzystywana i posiada wielu swoich fanów, gdyż uczy maluchów języka obcego, bez przekładania wszystkiego na język polski. Co za tym idzie, maluchy zdobywają umiejętności językowe podświadomie, tak jak dzieje się to z językiem polskim. W taki sposób angielskiego najczęściej naucza się w językowych przedszkolach niepublicznych, w których zatrudniani są native speakerzy. Dzieci używają języka angielskiego w naturalnych sytuacjach – podczas zabaw, posiłków a także spacerów. Daje to wspaniałe rezultaty i powoduje, że maluchy nie czują się nienaturalnie w trakcie używania go i nie zastanawiają się nad czasem lub słówkiem, którego zastosowali, jak to dzieje się w przypadku dzieci starszych. 

Dlaczego tak ważne jest zadbanie o dobrą naukę języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im są młodsze, tym szybciej i prościej łapią język. U starszych dzieci trudniej jest wykorzystać część z metod, przykładowo niezmiernie docenianą immersję. Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo szybko łapią nowe słówka i krótkie zdania. Bardzo dobrze także działa u nich nauka przy użyciu zabawy, co zazwyczaj nie jest odpowiednim sposobem przy uczniach w wieku szkolnym. Warto mimo wszystko pamiętać o kilku podstawowych zasadach nauki dzieci w wieku przedszkolnym. To co najważniejsze, to małe dzieci mają krótki czas koncentracji i lepiej nie planować kilku godzin lekcji od razu. Dobrze czują się naśladując innych, więc doskonale sprawdzi się odgrywanie scenek w teatrzyku. No i na koniec – przedszkolaki błyskawicznie uczą się przez sytuacje, które aktywizują zmysły. To właśnie dlatego najlepiej jest uczyć je metodami naturalnymi, w których nie ma potrzeby siedzieć w miejscu, ale bawić się oraz uczyć się rymowanek, albo śpiewać piosenki. 
Niezmiernie istotne jest znalezienie odpowiedniego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą umieli zająć się takimi maluchami. Świetnie sprawdzi się więc przedszkole niepubliczne w Łomiankach.