Jeżeli właśnie wymyśliłeś, że zaczniesz lekcje gry na ukulele to prawdopodobnie wklepałeś w Google: ukulele i wyskoczyło Ci pare przeróżnych typów. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale w sklepach jest też pare innych typów, na przykład koncertowe albo barytonowe. Jest między nimi więcej różnic niż tylko nazwa, a każdy z nich znajdzie zastosowanie u innych osób, a początkujący ukulelista będzie miał lekki kłopot w trakcie kupna idealnego instrumentu.

Rodzaje ukulele i najważniejsze różnice

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma instrumentami to barwa dźwięku. Ukulele sopranowe wydaje dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe natomiast będzie cechowało się głęboką barwą dźwięku.

Druga różnica to gabaryty. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i jego długość to około 53cm. Tenorowe za to jest dużo dłuższe bo mierzy aż 66cm. To ukulele powinno być idealne dla osób, które już umieją na nim grać lub kiedyś już miały kontakt z gitarami. Będzie też idealne dla osób o większych dłoniach, ponieważ progi rozstawione są dosyć szeroko. Jedno jest jasne – typowe ukulele zawsze ma 4 struny. W sklepach możecie zobaczyć ukulele mające 6 strun, ale to nie jest standardowe ukulele a guitalele.

Końcowa już różnica, która ma związek lekko z rozmiarem ukulele to ilość progów. Ze względu na to, że przeróżne typy ukulele mają inne wymiary, ukulele sopranowe ma mniej progów niż to tenorowe. Najczęściej to mniejsze ma od 12 do 15 progów, a tenorowe od 17 do 19. Można tu także powiedzieć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, dłuższe od sopranowego, krótsze od tenorowego i ma 15-17 progów.

Szeroką gamę instrumentów znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Z czego wykonane jest ukulele?

Ukulele przeważnie tworzone jest z drewna. Można wyróżnić parę najczęściej spotykanych typów, takich jak mahoń, świerk czy najczęściej spotykane na Hawajach drewno koa. Jednak drewno nie jest jedynym tworzywem, z jakiego jest tworzone ukulele. Na rynku znajdziesz również instrumenty z włókna węglowego a także z tworzywa ABS, które może być połączone z drewnem. Oprócz tego pojawiają się także takie stworzone ze sklejki. Są one prawie dwukrotnie tańsze niż te drewniane.

Tworzywo, z jakiego jest wykonywane ukulele wpływa na jego dźwięk i ton, na przykład instrument z włókna węglowego jest dużo głośniejszy i ma specyficzną barwę niż takie które jest drewniane. Różnica między dźwiękiem ukulele z litego drewna a takiego ze sklejki jest nieduża.

Jakie ukulele będzie dobre dla początkującego?

Chcąc kupić ukulele najlepiej jest na początku wybrać jego dobrany dla nas model. Ukulele sopranowe ma najmniejsze wymiary i zdecydowanie nie będzie odpowiadało osobie o sporych dłoniach i grubych palcach. Będzie ona miała trudność z chwytami. Prawdopodobnie będzie doskonałe dla dziecka albo niskiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało początkującemu, więc jest to raczej wybór dla doświadczonych muzyków, opcjonalnie dla tych z większymi dłońmi.

Kolejną sprawą jest tworzywo,z jakiego jest zrobione ukulele. Jeśli instrument ma być dla dziecka, albo chcemy z nim podróżować, alternatywą może być wybranie ukulele z tworzywa sztucznego, gdyż jest trwalsze i mocniejsze. Musimy jednak uwzględnić wtedy, że barwa nie będzie tak ciepła i charakterystyczna. Jeżeli za to planujemy kupić ukulele z drewna, a dopiero zaczynamy przygodę z grą i nie jesteśmy pewni, czy za jakiś czas gra na instrumencie nie przestanie nam się podobać – może lepiej jednak wybrać takie zrobione ze sklejki. Jest ono niemal dwukrotnie tańsze, a wydźwięk jest bardzo podobny do takiego z litego drewna.

Ostatnią istotną kwestią jest zweryfikowanie czy instrument jest poprawnie wykonany. Niesamowicie istotne jest to, czy wszystkie łączenia są porządnie wykonane, czy gryf jest prosty i czy struny nie są za daleko albo za blisko gryfu. Takie elementy mają duży wpływ na jakość gry, a przez to, mogą sprawić, że nowicjusz zrazi się do gry.