Główną różnicą pomiędzy procesami karnymi i cywilnymi jest to jak są rozstrzygane. W sprawach karnych sędzia ma obowiązek dowiedzieć się prawdy, nawet jeśli obrońca i prokurator nie angażują się w sprawę. W sprawach cywilnych za to sędzia nie musi samodzielnie zdobywać informacji. Czym jeszcze różnią się te sprawy? Kiedy musisz profesjonalnego prawnika? Czy znajdziesz takiego w Gdańsku?

Jak definiujemy sprawę karną

Sprawy karne obejmują działania, które są uważane za szkodliwe dla ogółu.

Podczas sprawy karnej to sąd musi ustalić wynik postępowania. Zatem to sąd musi dążyć do ustalenia prawdy, nawet jeśli pozwany, jego adwokat i oskarżyciel nie próbują nic wnieść do postępowania. Inaczej sąd musi sam znaleźć dowody i je analizować.

Jak definiujemy sprawę cywilną

Sprawy cywilne zazwyczaj obejmują prywatne spory między osobami albo organizacjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie procesu jest zależne od tego, jak strona będzie do niego przygotowana i jak sprawę pociągnie. Oprócz tego, że musi samodzielnie przedstawić sądowi dowody na poparcie jej postulatów, to również musi wykonać to w należytym czasie i formie – w innym przypadku sąd ma prawo nie przyjąć takich dowodów i oświadczeń.

Warto wiedzieć, że to właśnie w postępowaniu cywilnym większość z nas stara się załatwić swoje problemy w sądzie. Są to przykładowo postępowania spadkowe, odszkodowawcze, albo procesy rodzinne takie jak alimenty, adopcje i rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Pamiętaj, że sprawy cywilne rozwiązują pewne konflikty i niezmiernie istotne jest posiadanie sprawdzonego adwokata. Musi zebrać jak największą liczbę dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Weź pod uwagę, że w prawie cywilnym, w przeciwieństwie do karnego, to zaabsorbowanie wynajętego przez Ciebie prawnika zadecyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku z pewnością znajdziesz odpowiedniego prawnika, który wesprze Cię w sprawie. 

W postępowaniu karnym za to dobry adwokat pomoże Ci szybko i bezproblemowo przejść przez postępowanie i wykazać, że jesteś niewinny. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że postępowanie powinno skończyć się na Twoją korzyść, to profesjonalny prawnik sprawi, że nie będziesz się aż tak bardzo stresował.

Nie ważne więc, czy masz potrzebę zatrudnić obrońcę w sprawie karnej, czy adwokata w postępowaniu cywilnym – bez wątpienia warto żebyś postawił na profesjonalnego i wykwalifikowanego prawnika, którego na 100% znajdziesz w Gdańsku.

Źródło: https://jolantawawrzyniak.pl/ – radca prawny z Gdańska