Jesteś właścicielem przydomowego stawu? Czy może zastanawiasz się nad jego zbudowaniem? W artykule podpowiadamyczym się kierować planując przydomowy staw i jak o nie dbać o każdej porze roku. Będziesz wiedzieć też jak dobrać rybki oraz która karma dla ryb stawowych będzie dobra.

W jaki sposób zaplanować oczko wodne?

Formowanie w ogrodach oczek wodnych jest coraz bardziej modne. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest przepięknym elementem dekoracyjnym w ogrodzie, ma wpływ też na pozytywne samopoczucie, szczególnie w czasie letnim. Aby prawidłowo zaplanować budowę przydomowego stawu trzeba przemyśleć kilka aspektów:

 • powierzchnia oczka wodnego –  do zbudowania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie trzeba pozwolenia.
 • głębokość – staw powinno posiadać co najmniej 45 cm głębokości, jeśli chcesz trzymać tam rybki, minimalna głębokość wynosi już około 1,20 cm.
 • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być zlokalizowane blisko miejsca gdzie z przyjemnością odpoczywasz. Pamiętaj żeby nie tworzyć go w bliskim sąsiedztwie drzew pokrytych liśćmi (jesienią opadające liście będą pokrywać oczko, a ich zbieranie może być uciążliwe).
 • odpowiednie nasłonecznienie – najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy oczko wodne ma dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, za duże nasłonecznienie powoduje rozrost glonów w stawie.
 • przeznaczenie (np. zastanów się czy chcesz hodować w nim rybki)
 • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (trzeba sprawdzić jakie warunki i temperatury są dla nich najlepsze)

Czym jest dbanie o oczko wodne w ciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, należy o nie dbać by sprawialo radość latami. Na czym polega pielęgnacja, względem pór roku?

 • lato – w tym czasie należy dbać najpierw o prawidłową równowagę biologiczną między roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Opłaca się zadbać o prawidłową ilość ryb abyzapobiec przerybieniu. W okresie letnim ryby żerują dość intensywnie, często są też przekarmianie. Wszystkie te czynnikimają wpływ na szybkiewysycenie wody złymi produktami przemiany materii, burzy to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze mają wtedy niełatwe zadania by przetworzyć tak duży nadmiar związków (głównie azotowych) i nie dopuścić do pogorszenia stanu wody w stawie. Jeśli planujesz stosowanie filtra należyuruchomić go już wiosną, inaczejkonsekwencje tego pojawią się już latem (np. zielona woda) i niełatwo będzie je zlikwidować.
 • jesień – po sezonie należy specjalnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być karma dla ryb w oczkach wodnych? jesienią sprawdzą się kaloryczne granulaty z witaminami. Ryby należ karmić regularnie i porządnie, aby wzmocnić je przed  trudnym okresem zimy i przedwiośnia. Należy pamiętać też o codziennym oczyszczaniu oczka z opadłych liści drzew, by zapobiec procesom gnilnym.końcem jesieni, należy też pozbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z powierzchni oczka. Należy wyczyścić wszelkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą niezbędne jest napełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, gdy w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm rybki trzeba odłowić i przenieść do zastępczego akwarium.
 • zima – rybki przebywające w oczku wodnym, które ma około 1,20 cm głębokości spokojnie przezimują.Woda na pewno nie zamarznie do dna. trzeba stworzyć warunki by rybki posiadały kontakt ze środowiskiem atmosferycznym. Rolę tę zapewni nieprawdziwy przerębel w postaci pływaka z grzałką,zostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb które zostały w oczku na zimę w oczku wodnym należy pozostawićrównież aktywną pompę.
 • wiosna –  przydomowe stawiki, nie są zbyt piękne po zimie. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić szczelność zbiornika i ewentualnie zakleić powstałe dziury. Kolejną czynnością jest pozbycie się gnijącej roślinności i  pokarmu. Warto zająć się też przesadzaniem i obserwacją roślin wodnych, często wiosną wymagają one też nawożenia. Używać do tego celu trzeba dedykowanych nawozów do roślin wodnych, gdyż te do roślin ogrodowych mogą być niebezpieczne dla zwierząt. W oczku w którym zimowały ryby można częściowo  wymienić wodę i rozpocząć stopniowo karmić ryby,zaczynając od niedużych ilości karmy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,jakie zostały przeniesione na zimę, można umieścić na powrót w stawie gdy tylko ciepłota wody będzie zbliżona do tej ze zbiornika zastępczego.

Jak dostosowywać karmę dla ryb stawowych?

Najczęstszymi typami ryb hodowanych w przydomowych stawach są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich karm potrzebują? Wyjaśniamy:

 • karp japoński – potrzebujepokarmówz wysoką zawartością białka z zawartością spiruliny i ingrediencje barwiące.
 • karaś ozdobny – łatwa w hodowli ryba wszystkożerna.Przyjmuje suchy pokarm w każdej postaci. Jeśli zależy Ci na jej pełnym  wybarwieniu, niezbędny będziedodatek jedzenia barwiącego.
 • jaź – ryba wszystkożerna. Lubi paszepływającenapowierzchni wody.
 • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Lubi  pokarm pochodzenia zwierzęcego, który opada na dno. Chętnie podjada też karmę w formie pałeczek unoszących się na wodzie.

Warto wiedzieć,iż decydując się na trzymaniewyłącznie jednego gatunku ryb, można wybieraćspecjalistycznepasze dla rybek stawowych odpowiadającekonkretnemugatunkowi. Dzięki specjalnie dedykowanym karmomoraz zapewnieniu wymaganych warunków dla specjalnych gatunków ryb osiągnąć można niesamowiteefektyi bardzo dobrą kondycję i wygląd rybzwierząt