Mając na myśli ukulele w wielu przypadkach większość ludzi ma przed oczami po prostu miniaturową gitarę. Co to jest ukulele? Dokładniej mówiąc ukulele należy do grupy instrumentów szarpanych. Oczywiście swoim wyglądem przypomina gitarę, ale trochę się od niej różni. Instrument ten wywodzi się z wysp hawajskich. Ukulele najczęściej wykorzystywane są jako instrument akompaniujący, aczkolwiek można grać na nim także solo. Ostatnio ukulele znacznie zyskało na popularności, sklepy z instrumantami posiadają w swoim asortymencie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele można kupić tylko stacjonarnie? A może warto skorzystać z oferty sklepów zajmujących się sprzedażą internetową? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – blog o ukulele

Jaka jest historia ukulele?

Ukulele pochodzi z wysp hawajskich, ma filigranową konstrukcję, i przyjemne dla ucha brzmienie. Jego historia sięga końca XIX wieku. Jedne z pierwszych instrumentów zostały stworzone przez portugalskich imigrantów, którzy w ówczesnych czasach zjawili się na wyspach hawajskich. Na instrumencie tym grała tamtejsza rodzina królewska, i wówczas instrument ten robił się coraz bardziej popularny. Wtedy zostało ono częścią hawajskiej, wesołej kultury. Na początku 20 wieku kojarzono je z muzyką jazzową, a w kolejnych latach jego sława stopniowo malała. Wtedy też, powstała forma ukulele, jaka jest znana do dziś. Uznaje się, że nazwa ukulele znaczy skaczącą pchłę, co z kolei ilustruje brzmienie jakie wydaje ten instrument. 

Jakie ukulele będzie idealne na początek?

Najważniejsze, na co trzeba wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni instrument dla siebie jest jego rozmiar. Należy dopasować go wzrostu osoby grającej, co znacznie usprawni naukę, a także wpłynie na komfort gry. Warto pamiętać, że rozmiar nie świadczy tylko jego wielkości, ale także chodzi o dźwięk ukuleli. Do wyboru jest rozmiar sopranowy, koncertowy, oraz tenorowy. Niewielkie ukulele jest zdecydowanie głośniejsze od tych większych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejsze ukulele to tenorowe, oraz jego brzmienie jest najdłuższe. Zdecydowanie większe ukulele przez swoje wymiary jest niewygodne, a także o wiele droższe. Dlatego rozmiarem, który jest zalecany zwłaszcza dla początkujących jest sopran. Jest to dobry wybór również dla dzieci, osób o wzroście do 165 cm, a także dla osób, których dłonie są drobnej budowy. Można uznać, że ukulele sopranowe jest najbardziej wszechstronne. Oczywiście po nauczeniu się gry na małym rozmiarze, warto wymienić na większy i powoli się z nim oswajać.  Poszukując swojego pierwszego ukulele równie ważnym parametrem jest jego cena, gdyż nie wiadomo, czy jest to instrument dla nas. 

Jak zbudowane jest ukulele?

Z czego powinno być wykonane ukulele? W sklepach znaleźć można instrumenty wykonane z różnorodnych materiałów. Najpopularniejsze, a także najprzystępniejsze przystępne cenowo są te ze sklejki oraz tworzyw sztucznych. Za instrument dreniane trzeba zapłacić kwotę dwukrotnie wyższą. Oczywiście to jak zrobione jest ukulele ma wpływ na jego brzmienie- jest on zdecydowanie lepszy w przypadku drewnianego pudła rezonansowego. Mimo wszystko amator raczej nie znajdzie różnicy, dlatego na początku nie warto wydawać zbyt wiele. Następnym ważnym aspektem przy wyborze dobrego instrumentu jest jego kształt. Te najpopularniejsze są w kształcie ósemki, aczkolwiek występują także w kształcie ananasa.

Gdzie można szukać ukulele?

Wybierając odpowiedni instrumentu musimy rozważyć wiele różnych czynników. Gdy już podejmiemy decyzję jakiego właściwie ukulele szukamy, warto zastanowić się nad wyborem właściwego sklepu. Lepiej szukać ukulele stacjonarnie, czy przez online? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna. Obydwa rozwiązania mają plusy i minusy.

W sklepie internetowym asortyment jest na pewno większy, i dostępność instrumentów jest prostsza. Jednakże nie posiadając doświadczenia z tym instrumentem jesteśmy zdani tylko na siebie, bez wsparcia ze strony fachowca. Co więcej nie mamy możliwości dociekliwego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego brzmienia, a jest to ważna opcja.  Z drugiej strony sklepy internetowe kuszą znacznie niższymi cenami niż w sklepach stacjonarnych, poza tym nie w każdym mieście znajduje się sklep muzyczny.

Jeśli jesteśmy początkujący, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowca stacjonarnie. Jeżeli egzemplarz jaki nas interesuje nie byłby dostępny, warto go oczywiście zamówić przez internet. W sytuacji bardziej zaawansowanych graczy, którzy mają pojęcie o tych instrumentach sprawa wydaje się łatwiejsza, gdyż mogą od razu kupić instrument online.