Często w doniesieniach medialnych można usłyszeć o sukcesach frankowiczów w sądzie. Decydują się oni na pozwanie banku, i w zdecydowanej większości przypadków taką rozprawę wygrywają. Dane pokazują, że jest to ok. 90% wygranych wyroków na rzecz kredytobiorców. Pomimo tego nadal istnieje sporo pokrzywdzonych, którzy nie chcieli wnieść sprawy do sądu. Z jakiego powodu? Jak wynika z ankiet boją się oni konfliktu z tak dużą instytucją jaką jest bank. Dlatego założono grupy wspierające frankowiczów, gdzie mogą oni liczyć na wsparcie ekspertów w zakresie doradztwa prawnego. Warto więc skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii adwokackiej, ponieważ zwycięstwo w sądzie umożliwi odzyskanie dziesiątki tysięcy złotych nadpłaconych składek, a nawet na zmniejszenie rat kredytu. Obecnie osoby posiadające kredyty we frankach są w jeszcze korzystniejszej sytuacji, ponieważ Sąd Najwyższy a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekli korzystnie dla frankowiczów. 

Gdzie znaleźć grupy wsparcia dla frankowiczów?

Głównym celem grup wsparcia dla frankowiczów jest edukacja w dziedzinie praw kredytobiorców, a także narzędzi umożliwiających egzekwowanie swoich praw. Taka grupa łączy się mając jednego, wspólnego przeciwnika – bank. Warto pamiętać, że banki udzielając takich kredytów szybko się wzbogaciły w nieuczciwy dla konsumentów sposób. Ponadto, osoby pokrzywdzone pozostały bez pomocy rządu, mogą liczyć tylko na siebie. Próbowali oni dochodzić swoich praw, ale dopiero korzystne orzeczenie Sądu Najwyższego pozwoliło ujednolicenie prawa i zmaksymalizowało szansę na sukces. Nie jest jednak to możliwebez odpowiedniego wsparcia ekspertów. Jednym z pierwszych projektów, które powstały aby pomóc frankowiczom było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na tego typu grupach wsparcia można znaleźć pomoc, po podjęciu decyzji o pozwaniu banku. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na pomoc ekspertów. 

Ile wynoszą koszty postępowania? 

Niestety, pomimo prawa, które jest po stronie kredytobiorców dużą przeszkodą okazały się wysokie koszty prowadzenia takiej sprawy. Niewiele osób może sobie pozwolić na takie obciążenie finansowe. Dzięki korzystnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego biura prawnicze zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując wynagrodzenia dopiero po zwycięstwie. Odsetek pozytywnie rozpatrzonych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Ile kosztuje prowadzenie takiej sprawy? Jak egzekwować swoje prawa? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu należy zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli trzeba będzie powołać biegłych, wtedy koszty rosną o kolejny tysiąc. Nie można zapomnieć, że do tego dochodzi koszt wynagrodzenia dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeśli sprawa trafi do drugiej instancji, wówczas należy uiścić kolejne 2000 zł. W niektórych przypadkach całkowity koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest niemałym wydatkiem. Na szczęście mogą oni liczyć na wsparcie specjalistów dzięki temu, że teraz prawo jest po ich stronie. Adwokaci znaleźli metodę, żeby prowadzić sprawę bez początkowych opłat. 

Gdzie znaleźć dobrą kancelarię adwokacką? 

Po pozytywnym orzeczeniu Sądu Najwyższego a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej coraz więcej kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym wynagrodzeniem. Nawet Ci kredytobiorcy, którzy nie mogli sobie pozwolić na duże koszty prowadzenia sprawy, obecnie coraz częściej szukają wsparcia u specjalistów. Jednakże, aby wszystko szło gładko należy znaleźć właściwą kancelarię która ma doświadczenie w tego typu sprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć zawiły proces, dlatego nie każdy prawnik da sobie z nim radę. Trzeba skrupulatnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, ponieważ niektóre przyjmują takie sprawy licząc na duży zarobek, pomimo braku wiedzy na ten temat.

Warto także przyjrzeć się zespołowi pracującemu danej kancelarii. Muszą tam być zatrudnieni nie tylko osoby świetnie znające prawo, ale także mający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Z tego powodu wiele kancelarii z pewnością nie poradziłaby sobie z pomocą frankowiczom. Dużo doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Eksperci do których zgłosi się kredytobiorca powinni zaoferować holistyczne podejście do problemu, a nie jedynie suchą poradę prawną. Umowa kredytowa powinna być przestudiowana indywidualnie, a następnie specjalista powinien zaproponować możliwe rozwiązania i perspektywę dalszej współpracy. Kolejnym krokiem jest złożenie pozwu w imieniu pokrzywdzonego, a później reprezentowanie go w sądzie.

Adwokat doświadczony w tego typu sprawach będzie umiał uzyskać maksymalny zwrot pieniędzy przez bank. Po podważeniu umowy kredytowej można dążyć do wykreślenia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Należy pamiętać, że bank ma możliwość zapewnienia sobie całego zespołu świetnych prawników. Tylko kancelaria mająca doświadczenie w sprawach pomocy frankowiczom będzie znała kroki, jakie może podjąć bank w sądzie. Kiedy poszkodowany podejmie już decyzję o walkę w sądzie, potrzebnych informacji i godnych polecenia ekspertów może szukać na grupach wsparcia znajdujących się w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom