Krata zazwyczaj nie kojarzy się ze wzorem używanym na garniturach dla mężczyzn. Mimo wszystko, ostatnio powraca ona do łask, również na oficjalnych ubiorach. Jest to wzór bardzo chętnie wybierany zwłaszcza w modzie ślubnej, i często pasuje ona do większości męskich figur.  Po taki ubiór sięgają zarówno młodzi, jak i starsi mężczyźni. Niewątpliwie krata odznacza się w tłumie gładkich, jednokolorowych garniturów. Oczywiście do tak nietypowego zestawu powinno się umiejętnie dobrać pozostałe dodatki jak buty, zegarek czy krawat. Na jakie okazje założyć garnitur w kratę? Jak właściwie wybrać rodzaj kraty?

Garnitur w kratę – krótka historia

Jak wiadomo moda na garnitury w kratę powróciła na salony w miarę niedawno, zdecydowanie nie jest to współczesny wzór. Tego rodzaju garnitury były popularne już w dwudziestoleciu międzywojennym. Wtedy gładkie zestawy uważane były za ekstrawaganckie.  W tamtych czasach za wzór stylu uchodził ówczesny książę Walii – Edward VIII. Dzisiaj itnieje sformułowanie „krata księcia Walii”, które znaczy specyficzny biało – czarny deseń przełamany niebieską nitką. Wyjątkowo chętnie wybierali go młodzi Brytyjczycy oraz Amerykanie, uważając to za ówczesną alternatywę gładkich kompletów. Garnitur w kratę kojarzy się również z ubiorem myśliwych, aktorów, czy filmowych gangsterów. W następnych latach wyszły one z łask, aby z powrotem do nich powrócić stosunkowo niedawno. W chwili obecnej jest to wzór bardzo lubiany zwłaszcza przez przyszłych panów młodych, ale również na spotkania formalne i duże przyjęcia, gdzie na pewno będzie się wyróżniał.

Koszula do garnituru w kratę

Garnitur w kratę doskonale nada się zwłaszcza dla mężczyzn chcących wyróżnić się w tłumie, a także takich, którzy lubią eksperymentować z modą. Aby taki ubiór wyglądał dobrze, należy starannie dobrać wszystkie dodatki. Jednym z podstawowych jest z pewnością koszula. Warto tutaj trzymać się reguły, że kiedy w naszym ubraniu przeważa jakiś wzór, reszta powinna być stonowana, gładka. Szukając garnituru należy szukać  „bezpiecznej” kraty, która delikatnie kontrastuje z kolorem przewodnim. Innymi słowy do granatowego garnituru dobrze będzie wyglądała delikatna, jasnoniebieska krata. W przypadku koszuli warto znaleźć gładką i stonowaną. Nie zawsze oznacza to kolor biały, można próbować z innymi kolorami zgodnie z regułami dobrego gustu. Na pewno garnitur w kratę nie wyklucza całkowicie jakichkolwiek wzorów na koszuli. Trzeba je po prostu dopasować ostrożnie z wyczuciem dobrego smaku.

Dodatki do garnituru w kratę

Dobór właściwych dodatków do garnituru w kratkę zależny jest od rodzaju stylizacji jaką chcemy stworzyć. Inne będą pasowały do formalnego spotkania biznesowego, a inne do luźnego spotkania z przyjaciółmi. Ciekawe połączenie taki ubiór tworzy w zestawieniu z tenisówkami w stylu casual. Wybór dodatków zależny jest od typu kraty, łatwiej jest je dopasować do delikatnego, stonowanego wzoru. Można dopasować koszule gładkie, kolorystycznie nawiązujące do koloru reszty ubioru. W przypadku uroczystości formalnych można także wybrać klasykę w przypadku butów. Można wybierać tradycyjne, ze skóry, kolorystycznie pasujące do reszty ubioru. Formalnego stylu dopełnią dobrze dopasowane spinki do mankietów. Niektórzy panowie chętnie do dużej części stylizacji noszą zegarki, co również jest dobrym wyborem jeśli chodzi o garnitur w kratę.

Garnitur w kratę dla pana młodego 

Ostatnio krata na garniturze jest coraz chętniej wybierana przez przyszłych panów młodych. Mimo wszystko jest to stosunkowo odważny wzór, dlatego warto przemyśleć dla kogo będzie on odpowiedni? Wbrew panującemu przekonaniu garnitur w kratkę jest idealnym wyborem właściwie dla każdego mężczyzny. Krata na tym komplecie może być zarówno wyrazista, jak i bardziej stonowana, dlatego odpowiednio dopasowana będzie pasowała do każdego rodzaju sylwetki pana młodego. Jeżeli sami nie umiemy wybrać dobrego wzoru, można przed tak ważnym dniem jakim jest ślub zasięgnąć rady profesjonalnego stylisty. Warto wspomnieć, że krata jest odpowiednim wyborem zarówno dla młodych mężczyzn, jak i tych w dojrzałym wieku. Wszystko zależy od właściwego dobrania kolorystyki, fasonu itp. Często wesele organizowane są z wyjątkowym motywem przewodnim. Garnitur w kratę jest strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o ślub w stylu boho, rustykalnym a także w stodole.  

Garnitur w kratę – na co dzień i od święta

Warto postawić na garnitur w kratę, jeżeli pragniemy wyróżnić się z tłumu, a także pokazać, że mamy pojęcie o najnowszej modzie. Oczywiście nie zawsze trzeba zakładać całego kgarnituru na raz. Na nieoficjalne spotkania można dopasować np. spodnie w kratę, a do tego sweter w stylu casualowym. Marynarka w kratę natomiast świetnie się zarówno do jeansów, jak i chinosów. Taki garnitur jest doskonałym strojem umożliwiającym komponowanie wielu opcji stylistycznych. Krata w ubiorze formalnym, jak i tym codziennym jest świetnym wyborem o każdej porze roku. Ślub jesienny jest okazją do zaprezentowania się w brązach, szarościach, beżach. Mężczyźni nie bojący się wyróżniać mogą zdecydować się na mocniejsze kolory jak na przykład burgundy czy szmaragd. Tak dopasowany komplet pana młodego niewątpliwie podkreśli jego silną osobowość ale także go wyróżni.