W obecnych czasach branie kredytu stało się całkowicie normalną sprawą. Bierzemy komputery na raty, bierzemy samochód na kredyt oraz bierzemy hipoteki na budowę domu. Możemy brać pożyczki bez większych formalności, a banki konkurują w wachlarzu kredytów gotówkowych. Czy wiemy jednak jakie są różnice pomiędzy kredytami gotówkowymi i bezgotówkowymi? Czy weryfikujemy rankingi kredytów gotówkowych, czy sięgamy po ten z naszego banku, bo jest to najszybsze rozwiązanie?

Kredyt – na jaki się zdecydować?

Jeden z łatwiejszych do dostania kredytów jest kredyt konsumpcyjny, zwany także gotówkowym. Tego typu kredyt brany jest zazwyczaj na kilka miesięcy do paru lat i możemy zrobić z nim co tylko chcemy. Następny kredyt, który jest bardzo popularny, to kredyt hipoteczny. Brany jest on na zakup nieruchomości i raty płacone są bardzo często przez 20 albo 30 lat. Takie kredyty ze względu na wysoką kwotę i długi czas spłacania zazwyczaj mają najniższe oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – kolejny rodzaj, który tak naprawdę łączy parę kredytów w jeden. W konsekwencji do spłacenia mamy tylko jedną ratę i nie ma potrzeby bania się, że ominiemy jakąś ratę. Na zakończenie powinno się wspomnieć też o karcie kredytowej i kredycie ratalnym. Są to najłatwiej dostępne kredyty, gdyż przeważnie nie musimy nawet iść do banku żeby je uzyskać. Bardzo często także nie są oprocentowane, pod warunkiem że spłacamy zobowiązanie na czas.

Najważniejsze różnice między kredytem gotówkowym a bezgotówkowym

Powinno się podkreślić, że kredyt nie jest tym samym co pożyczka, kredyt jest udzielany tylko przez banki, albo instytucje, które posiadają zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. Działalność banków jest bardzo szczegółowo opisana w ustawie na temat kredytu konsumenckiego, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, przy których zastosowanie mają paragrafy z kodeksu cywilnego.

Oprócz pożyczek wyróżnić możemy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Różnią się dosyć oczywistą rzeczą, ale to co nie jest oczywiste, to, że kredyty bezgotówkowe, to tak naprawdę kilka różnych produktów. Kredyt gotówkowy, zwany też konsumenckim, powoduje, że środki dostajemy wprost na konto bankowe i od razu mamy do nich dowolny dostęp. Bank nie sprawdza czy przeznaczymy je na samochód, zakup mebli, czy na podróże. Kredyt jest przydzielany na określoną sumę i o tym czy go dostaniemy decyduje między innymi nasza zdolność kredytowa, oraz zarobki. Za tego typu kredyt zawsze musimy zapłacić i przeważnie będzie to pobierane w postaci prowizji i oprocentowania. Tego typu kredyty przyznawane są na okres od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to tak naprawdę kategoria, w której znajduje się kilka różnych usług, na przykład:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na koncie bankowym.

Jaka jest główna różnica między kredytem gotówkowym, a usługami bezgotówkowymi? Biorąc jeden z kredytów wymienionych powyżej nie dostajemy pewnej gotówki, którą możemy wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na lokacie. Przy kredytach hipotecznych środki przeznaczane są na zakup mieszkania i bardzo często nawet nie przechodzą one przez nasze ręce. Kredyt konsolidacyjny łączy nasze inne kredyty, więc tak samo – nie otrzymujemy przelewu na konto. Przy karcie kredytowej i linii kredytowej na koncie bankowym, możemy środki wydać na dowolny cel, ale jest to zazwyczaj mała kwota i nie nam się jej przykładowo zamienić na gotówkę, często również nie będziemy w stanie wykonać przelewu za te pieniądze.

Kredyty gotówkowe – dla kogo są?

Kredyty gotówkowe najczęściej udostępnione są dla dużej grupy osób, jeśli tylko posiadają oni zdolność kredytową. Nie ma żadnego znaczenia czy jesteś studentem, obcokrajowcem czy rolnikiem, bezproblemowo odnajdziesz bank, gdzie po uzupełnieniu wniosku i dostarczeniu dokumentów dostaniesz kredyt konsumpcyjny. Wskazówki o tym w jakim banku możesz znaleźć odpowiedni kredyt i gdzie zaoferują Ci najlepszą ofertę najlepiej zweryfikować w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy musi sam przeanalizować czy opłaca się korzystać z kredytów gotówkowych. Warto mieć na uwadze, że zawsze będziemy bankowi spłacać więcej pieniędzy, niż od niego pożyczyliśmy. Jeżeli bardzo chcemy wziąć kredyt gotówkowy to opłaca się zweryfikować w rankingu kredytów gotówkowych, który bank ma najlepszą ofertę i iść właśnie tam i nie wybierać najłatwiejszej opcji jaką jest branie kredytu w banku, w którym mamy rachunek.