Kupując kremy czy inne kosmetyki, zazwyczaj kierujemy się oprócz składu produktu – wyglądem opakowania. Bez wątpienia słoiki kosmetyczne powinny przyciągać wzrok i być ładnie wykonane. Ale czy to wystarczy? Czym poza tym muszą się wyróżniać? Nie zapominajmy, że kremy mają kontakt z naszą skórą, a więc nie powinny do nich przenikać żadne niebezpieczne substancje. Coraz częściej kobiety chcą wykonywać kosmetyki własnoręcznie, w domu. W tym przypadku także warto zwrócić uwagę na pojemniki w jakich będą one przechowywane. Ważne, żeby te opakowania były hermetyczne i przeciwdziałały wietrzeniu kosmetyku, dlatego trzeba szukać takich, które posiadają właściwe certyfikaty i są dopuszczone do przechowywania kosmetyków. Mogą to być zarówno opakowania szklane, jak i z plastiku. Na rynku dostępne są również opakowania w całości nadające się do recyclingu, które są nieszkodliwe dla środowiska. 

W czym przechowywać samodzielnie zrobione kosmetyki? 

O ile w przypadku gotowych kosmetyków producent dba o ich odpowiednie przechowywanie, o tyle kosmetyki robione w domu również muszą mieć właściwe opakowania. Co należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim należy pamiętać, że takie samodzielnie robione kremy są wrażliwe na działanie światła, czy wilgoci. Dlatego odpowiednie słoiki muszą być szczelnie zamykane a przede wszystkim nieszkodliwe dla zdrowia. Nie można zapomnieć, że kosmetyki produkowane w domu bardzo łatwo wietrzeją. Często osoba, która je wytwarza nie dodaje do nich żadnych konserwantów przeciwdziałających temu procesowi. Kupując właściwe pojemniki należy zwrócić również uwagę na to, aby były trwałe i dobrze zabezpieczały kosmetyk w transporcie. Poszukując dobrych słoików należy także wziąć pod uwagę, aby zamknięcie było szczelne i przeciwdziałało niechcianemu otwarciu się pojemnika podczas transportu. Dlatego dobrze jest postawić na pojemniki specjalnie przystosowane do przechowywania kosmetyków. Jednakże na rynku dostępne są zarówno plastikowe, jak i szklane pojemniki. Jakie będą lepsze? A może wybrać jednak tubki?

Które opakowania kosmetyczne lepiej wybrać – plastikowe czy szklane?

Ważne jest, aby pojemniki kosmetyczne produkowane były przez wykwalifikowany personel będący świadomy specyfiki. Substancje stosowane do wytworzenia pojemnika pod żadnym pozorem nie powinny wchodzić w jakąkolwiek reakcję chemiczną z kosmetykiem, który będzie w nim przechowywany. Opakowania kosmetyczne zarówno szklane, jak i plastikowe doskonale się sprawdzą do gęstych kremów. Szerokie wieczko słoika znacznie uprości dostęp do kremu. Takie pojemniki charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pojemniki wykonane z plastiku ponadto charakteryzują się stosunkowo niewielką wagą. Na rynku można kupić różne typy tego rodzaju słoików, także takie, które pięknie wyeksponują krem. Istotne jest, aby dobrze dobrać pojemnik do jego zawartości. W przypadku kremów bardzo podatnych na działanie promieni słonecznych można dobrać słoiki wykonane z ciemnego szkła. Lekkie, plastikowe pojemniczki doskonale się sprawdzą w przypadku np. balsamów czy kremów stosowanych codziennie, oraz takich, które często transportujemy. 

Gdzie najlepiej kupować słoiki do kosmetyków? 

Szukając dobrych opakowań na nasze kremy najlepiej zwrócić się do profesjonalnych firm zajmujących się ich produkcją. Dzięki temu możemy mieć pewność, że surowce użyte do ich wytworzenia będą z właściwego źródła i doskonałej jakości. Ponadto takie pojemniki muszą posiadać właściwe certyfikaty, które zapewniają, że związki w nich użyte nie będą wchodziły w reakcje chemiczne z kremami czy innymi kosmetykami. Należy także wziąć pod uwagę, czy taka firma dba o środowisko naturalne poprzez wykorzystywanie materiałów podlegających recyclingowi. Jeśli chodzi o kosmetyki wykonywane w domu można kupić opakowania, które posłużą nam wielokrotnie, a po wykorzystaniu kremu nie trzeba będzie go wyrzucać. Na rynku jest tak duży wybór różnych opakowań, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Słoiki dostępne są w wielu rozmiarach od takich wyjątkowo małych, używanych na próbki kremów, aż po duże, wykorzystywane do przechowywania kremów do ciała. Jeżeli zależy nam na ładnym wyeksponowaniu kosmetyku można kupić także słoiki o wyjątkowych kształtach, które z na pewno przyciągną oko. Warto pamiętać, że tego typu pojemniki najlepiej sprawdzą się również w podróży, kiedy nie chcemy dźwigać ze sobą całego opakowania, a jedynie porcję niezbędną na kilka dni.