Ostatnimi czasy czołówki portali przejął Nowy Ład. Wdrażany przez rząd program ekonomiczny, mocno wpłynie na portfele Polaków. Nowy Ład ma być w założeniu odpowiedzią na skutki pandemii COVID-19. Restrykcje związane z pandemią mocno zachwiały wieloma sektorami. Jedną z branż, które obroniły się jest przemysł IT. Możliwość pracy z domu sprawiła, że IT zyskało na popularności. Pracowników przyciągają głównie niezłe zarobki i elastyczność. Jednak rządowy plan gospodarczy nie ominął tej branży. Jak wpływa on na pracowników IT? Jak powinni oni się rozliczać?

Czy Nowy Ład zmieni branżę IT?

Powinniśmy zacząć od tego, że plan zaakceptowany przez rząd jest bardzo trudny do zrozumienia. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim podkreślają, że mnogość interpretacji jest szokująca.

Inną ważną kwestią jest to, że wielu fachowców IT pracuje na własnej działalności gospodarczej. Żeby  być na bieżąco niezbędne dla takiego pracownika jest profesjonalne biuro rachunkowe. Nie jest prostą rzeczą prowadzić księgowość w perspektywie zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Rząd przekonuje, że na Nowym Ładzie zyska ponad 90% podatników.

Na chwilę obecną wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych szacunków. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa dla informatyków ma wynieść 12%. Stanowi to zmianę na plus, w porównaniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Jednak ryczałt pozbawia możliwość(i) odliczania od podatku kosztów uzyskania dochodu.

Które stanowiska obejmą największe zmiany?

Co może być zaskakujące najmniej powinni się obawiać specjaliści zarabiający mniej niż 120 tysięcy zł brutto w skali roku. Nie pokonają oni II progu podatkowego, który łączy się z większym oprocentowaniem. Mają też możliwość rozliczania się za pośrednictwem ryczałtu. Dodatkowo przysługuje im ulga(i) IP Box.

Popyt w branży jest głównie na ludzi z doświadczeniem. Otrzymują one przeważnie wyższe wynagrodzenia. Powoduje to, że często przekraczają one II próg podatkowy(32%). Uwzględniając brak zniżek przynosi to stratę na poziomie 6% w skali roku.

Mimo zmian, w IT rośnie zarówno popyt, jak i podaż. Dlatego też zarobki tutaj regularnie rosną. Obecnie kreują się nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą informacji, cyberbezpieczeństwem czy AI. To właśnie eksperci znający się na najnowszych technologiach mogą oczekiwać najwyższych pensji.

Jak podjąć się rozliczenia?

Więc. jak w utworze, ktoś zyskuje, ktoś traci. Istotne aby w ciągłej karuzeli zmian rozliczeniowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można samodzielnie prowadzić księgowość. Dobrze jest jednak mieć rzetelną osobę do pomocy.

Działalność w sektorze księgowym pod pewnymi względami przypomina pracę(y) w IT. Można ją wykonywać(na) z domowego zacisza i wymusza znajomość(i) wszelkich niuansów.

Nawet w sieci możemy zatrudnić biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla firmy lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to nieistotne. W czasach rozwiązań zdalnych tego typu ograniczenia idą w zapomnienie. Księgowy z dowolnego miejsca na świecie może nam pomóc w decyzji o najkorzystniejszym dla nas planie prowadzenia aktywności gospodarczej. Może też stale doradzać nam i informować o jakichkolwiek regulacjach w obszarze interesującego nas sektora. A te czasami wprowadzane są niepostrzeżenie.