Założenie działalności gospodarczej związane jest z regularnymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także z Urzędem Skarbowym. Można to wykonywać wyłącznie za pomocą konta bankowego, ponieważ instytucje te przyjmują tylko transakcje bezgotówkowe. Dlatego można powiedzieć, że założenie rachunku firmowego jest potrzebne, aby móc zarządzać firmą. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Z tego powodu wielu przedsiębiorców po założeniu firmy udaje się do banku, aby założyć konto firmowe. Jednakże dużo osób zastanawia się, czy może wykorzystać swoje konto prywatne, żeby móc rozliczać się ze składek i podatków? Bez wątpienia konto firmowe jest sporym ułatwieniem dla właściciela firmy, pozwala na stosunkowo bezproblemowe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę konieczne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto osobiste?

Czy przepisy nakładają przymus posiadania konta firmowego?

Rachunek firmowy pozwala swobodnie zarządzać finansami firmy. Umożliwia także stosunkowo łatwe rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz. Można powiedzieć, że konto firmowe jest bardzo podobne do tego osobistego, czyli pozwala wypłacać gotówkę, czy dokonywać transakcji kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii. Nie ma przepisu, który zobowiązywałby przedsiębiorcę do zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można korzystać z konta osobistego, także aby móc rozliczać się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wtedy w czasie rejestracji działalności gospodarczej należy tylko podać numer konta osobistego.

Czy połączenie konta osobistego z firmowym jest rozsądnym rozwiązaniem? 

Jak już wspomniano wyżej, nie ma przeciwwskazań prawnych żeby posiadać jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Jednakże należy zadać sobie pytanie – czy warto? W praktyce to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Na takim koncie bankowym tworzy się bałagan, gdyż nie rozdziela on transakcji firmowych od prywatnych. Może to być przyczyną dużych problemów szczególnie jeśli dojdzie do kontroli, którą przeprowadza urząd skarbowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi wyjaśnić, które transakcje związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Poza tym jest to duże utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem oraz finansami przedsiębiorstwa. Odstępstwem od tej reguły jest mikroprzedsiębiorstwo, którego jedyne transakcje to te związane z ZUS i urzędem skarbowym. Trzeba jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi urzędami przeprowadza się przy użyciu konta bankowego, którego numer został podany przy zakładaniu firmy.

Biała lista podatników VAT a rachunek firmowy

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tym przypadku istnieje wyjątek od reguły. Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT koniecznie muszą założyć konto firmowe. Zwłaszcza, jeżeli przelewy przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. W takiej sytuacji trzeba upewnić się, czy numer bankowy podatnika znajduje się na białej liście podatników VAT, która jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może figurować tylko i wyłącznie konto firmowe. Przeoczenie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Jak znaleźć najodpowiedniejsze konto bankowe?

Jak widać założenie konta firmowego jest nie tyle przymusem, co ułatwieniem dla podatnika, dlatego naprawdę warto je założyć Jednakże oferta banków jest bardzo szeroka i niełatwo znaleźć najodpowiedniejszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę szukając idealnego konta bankowego? Zapoznając się z ofertą banków warto zwracać uwagę na to samo, co w przypadku poszukiwania konta prywatnego. Oczywiście bardzo istotną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Permanentny, comiesięczny koszt może być sporym obciążeniem zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w znacznej większości zakłada bezpłatne prowadzenie, to mimo wszystko warto uważać. Jednakże bezkosztowe prowadzenie konta firmowego może wiązać się z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Następnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest koszt wydania oraz utrzymania karty płatniczej. Często można używać karty płatniczej przypisanej do konta firmowego, a najkorzystniejsze oferty zakładają brak dodatkowych opłat. Pomimo tego także w tej sytuacji może być to związane z określonymi warunkami. Zazwyczaj jest to określona ilość transakcji w miesiącu. Używając konta firmowego często przedsiębiorcy potrzebują wypłaty gotówki, a nie mają czasu, żeby iść się bezpośrednio do placówki. Z tego powodu warto poszukiwać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bez dodatkowych prowizji. Oczywiście podstawą przy prowadzeniu konta firmowego jest dokonywanie przelewów, co bezdyskusyjnie powinno być bezpłatne. Opłata za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie znaleźć najlepsze konto firmowe?

Banki często reklamują swoje oferty w mediach. Pomimo tego nie warto od razu decydować się na pierwszą lepszą ofertę jaką znajdziemy. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z bezpłatnych rankingów kont firmowych. Wówczas można porównać rozmaite oferty banków w bardzo łatwy sposób. Ranking kont firmowych jest na bieżąco aktualizowany, dzięki temu możemy mieć pewność, że taka oferta jest w danej chwili aktualna.